Promocje i ogłoszenia »
2009-04-29
Nazwa parku wywodzi się z głównego pasma górskiego, jakim są Rudawy Janowickie. Rozciąga się ono od Przełęczy Kowarskiej (727 m n.p.m.) do doliny Bobru. Główny grzbiet Rudaw Janowickich ma długość około 18 km. Najwyższym punktem w Parku jest Skalnik (945 m n.p.m.), zaś najniższym koryto rzeki Bóbr w okolicach Wojanowa-Bobrowa (ok. 350 m n.p.m.).
W odniesieniu do Sudetów, Rudawy stanowią niezależny grzbiet, który charakteryzuje się odrębnym krajobrazem. Cechuje je szereg malowniczych dolin rzecznych (m.in. Janówki i Hutniczego Potoku), porozrzucanych form skalnych (m.in. Sokoliki, Starościńskie Skały, Skalny Most), liczne wzniesienia, strome stoki oraz przepiękne tereny zalesione z wieloma potokami. Skały oprócz atrakcji turystycznych są dobrym miejscem do wspinaczki. Właśnie tutaj, w Rudawach, zaczynali tej klasy alpiniści, co Wanda Rutkiewicz. Są one również doskonałym punktem widokowym na przepiękne Karkonosze i Kotlinę Kamiennogórską, zwłaszcza ze Skalnika.
Na terenie całych Rudaw Janowickich jest wytyczonych wiele interesujących tras rowerowych, zróżnicowanych krajobrazowo, jak i technicznie. Niektórzy rowerzyści mogą sprawdzić swoje możliwości na jednej z tzw. ścian płaczu, biegnącej z Janowic Wielkich przez Mniszków do Polany Mniszkowskiej. Dla turystyki pieszej malują się bogate krajobrazowo trasy, wśród nich, nie tylko formy skalne, doliny i jeziora, ale także liczne zabytki architektury (zamki i pałace), jak i wieloprzestrzenne założenia parkowo-pałacowe, m.in. w Bukowcu i Karpnikach. Dla aktywnych turystów, atrakcyjny powinien być szlak, przebiegający głównym grzbietem Rudaw Janowickich w stronę Karkonoszy, którego początek można zaplanować w Janowicach Wielkich.
Miłośnicy turystyki konnej z pewnością nie zapomną przejażdżek po tak malowniczych terenach.
Zimą partie szczytowe i przełęcze Rudawskiego Parku Krajobrazowego stają się ciekawymi trasami na wędrówki narciarskie.
Dla poszukiwaczy minerałów teren ten jest szczególnie wartościowy, ponieważ znajdują się tu liczne ślady wyrobisk, kamieniołomów, które związane są z eksploatacją podziemną i odkrywkową surowców mineralnych, m.in. tereny Miedzianki.
Obszar Parku i jego otuliny stanowią doskonały „poligon” dla przeprowadzania prac naukowych z wielu dziedzin, m.in. badań archeologicznych dawnego osadnictwa czy badań dotyczących genezy form geologicznych.
W Rudawach Janowickich turysta ma możliwość doświadczyć bezpośredniego kontaktu z przyrodą. Na obszarze Parku występuje 127 gatunków ptaków, wśród których 115 objętych jest całkowitą ochroną prawną, 3 częściową, a 8 ochroną określoną ustawą łowiecką. W okolicach stawów hodowlanych w Bukowcu i Kapnikach można spotkać m.in. łabędzia niemego, dzięcioła zielonosiwego oraz derkacza. Lasy zamieszkiwane są przez takie zwierzęta, jak jeleń, łoś, borsuk, piżmak, gronostaj i wiele innych. Od niedawna goszczą tu także rysie.
Całkowitą ochroną objęte zostały także 33 gatunki roślin, a 8 gatunków – ochroną częściową. Wśród nich występuje dziewięćsił bezłodygowy, storczyk szerokolistny czy zimowit jesienny.
Najcenniejsze fragmenty ekosystemów nieleśnych, w których występują rzadkie i zagrożone gatunki roślin to m.in. torfowisko na Trzcińskich Mokradłach, łąki koło Przełęczy Rędzińskiej oraz Łąki nad Czarnowem. Rudawski Park Krajobrazowy z pewnością stanowi jedną z najpiękniejszych enklaw przyrodniczych na Dolnym Śląsku.
Obejmuje on:
Powierzchnia Parku: 15705 ha
Lasy i grunty leśne: 8,884 ha
Użytki rolne: 5,654 ha
Tereny zabudowane:1,167 ha
Położenie administracyjne Parku z otuliną:
Tereny leśne należą do trzech Nadleśnictw Państwowych:
Rudawy Janowickie zajmują powierzchnię około 90 km kw. Trzonem tego pasma górskiego jest główny, a zarazem najwyższy grzbiet. Zaczyna się on od Przełęczy Kowarskiej (725 m) na południu, a jego długość to około 18 km. Koniec jego wyznacza kręty przebieg doliny Bobru na północy. Grzbiet ten w miejscu zwanym Przełęczą Rudawską (740 m) zostaje podzielony na część południową i północną.
Południowa cześć grzbietu utrzymuje średnią wysokość około 880 m. Najwyższym z punktów tej części jest Skalnik (945 m), następnie Rudnik (853 m) i Bobrzak 839 m). Zaś południowa część jest niższa, a średnia wysokość to około 841 m. Najwyższym jej punktem jest Dzicza Góra (881m), Wołek (878 m), Bielec (871 m), Miedziane Skały (742 m).Od głównego grzbietu na wschód i na zachód odchodzą prostopadle, krótkie grzbiety boczne.
Od najwyższego punktu – Skalnika – w stronę zachodu odchodzi grzbiet Wilczyska (790 m).
Na północny zachód odchodzi od Dziczej Góry odchodzi, długi grzbiet ze Świnią Górą (751 m) i Lwią Górą (718 m).
Janowickie Garby, Zamkowy Grzbiet oraz Hutniczy Grzbiet stanowią krótkie ramiona głównego pasma. Rozdzielone zostały przez głębokie, malownicze doliny potoków, które spływają do Bobru.
Oddzielone od Janowickich Garbów, Przełęczą Karpnicką (475 m), Sokole Góry zaliczane są przez niektórych do wzgórz wyspowych. Ich najwyższe punkty to Krzyżna Góra (654 m) i Sokolik (642 m). Podobny pogląd dotyczy wzniesień Pogórza Rudawskiego zwanych Wzgórzami Karpnickimi (Czartowiec 552 m, Wężykowa 543 m i Gruszkowska Góra 535 m). Oddziela je od głównego pasma dolina Karpnickiego Potoku.
Układ cieków wodnych Rudawskiego Parku Krajobrazowego
Obszar Rudawskiego Parku Krajobrazowego prawie w całości leży w dorzeczu Bobru. Nieznaczny kawałek, to jest około 2%, leży w dorzeczu Kaczawy. Ponadto na jego terenie zlokalizowane są dwa kompleksy stawów hodowlanych - w Bukowcu i Karpnikach, a także malownicze "Kolorowe Jeziorka" o niespotykanym zabarwieniu w okolicy Wieściszowic.
Największe dopływy Bobru to Karpnicki Potok, Janówka oraz Mienica.
Karpnicki Potok
Jest to największy ciek odwadniający północno-zachodnią cześć Rudaw. W części źródliskowej tworzą go dwa odrębne potoki, mające źródła w odległych miejscach. Za główny uważa się potok wypływający na północno-zachodnią zboczu Skalnika na wysokości około 840 m. Karpnicki Potok przyjmuje następujące dopływy:
Janówka
Potok odwadniający sporą cześć północnych Rudaw Janowickich. Wypływa z północnego zbocza Dziczej Góry na wysokości ok. 810 m, a uchodzi poniżej dawnej papierni w Janowicach Wielkich, na wysokości ok. 370 m. Długość potoku - ok. 5,5 km. Głównym dopływem Janówki jest Hutniczy Potok, który bierze swój początek na wysokości ok. 670 m na północnym zboczu Małego Wołka, powyżej górnych zabudowań Mniszkowa, a uchodzi w Janowicach Wielkich na wysokości ok. 375 m. Długość potoku - ok. 3,3 km.
Mienica
Potok wypływa z północno-wschodniego zbocza Dziczej Góry na wysokości 770 m. Uchodzi w Marciszowie, na granicy z Ciechanowicami, na wysokości ok. 410 m. Długość potoku - ok. 3,9 km. Z mniejszych dopływów Bobru można wymienić Jedlicę, Świdnik, Żywicę, Miedziany Potok i Sierniawę.
Stawy w Bukowcu.
W niedużej odległości od byłej rezydencji hrabiego von Redena, który założył wokół niej przepiękny park krajobrazowy uwagę przykuwa kompleks stawów. Usytuowane blisko pałacu odbijały w wodzie jego oblicze. Groble pełniły funkcje traktów komunikacyjnych. Spacerowa aleja prowadząca do Kostrzycy, obsadzona dębami wytyczała malowniczą drogę, skierowaną na Małą i Czarną Kopę oraz Śnieżkę. Kiedy pogoda uniemożliwiała podziwianie gór, mgła unosząca się nad stawami rekompensowała wrażenia estetyczne. Romantyczne nazwy stawów (Staw Kąpielnik, Staw Ponurej Kapliczki, Staw Kostrzycki) odnoszą się do klimatu, jaki tworzą. Staw Kąpielnik znajduje się w kompleksie trzech stawów u podnóża Mrowca. Ma kształt nieregularny o wymiarach około 520 x 270 m i powierzchni około 9,5 ha, lustro jego wody znajduje się na wysokości 400 m. Jego głębokość to około 1-1,5 m. Niegdyś stał nad brzegiem dom rybaka, będący jedna z wielu budowli w parku. Obecnie nie ma po nim śladu. Staw Ponurej Kapliczki leży w pobliżu Stawu Kąpielnika. Jest mniejszy, o powierzchni około 5ha, w kształcie trójkąta o wymiarach 200-230 m. Nazwa stawu wzięła się od Opactwa będącego również elementem romantycznego parku.
Kompleks stawów był zasilany wodą spiętrzoną przez tamę, którą wybudował ówczesny właściciel hrabia von Reden oraz wodę spływająca z Mrowca (najwyższy punkt w okolicy 512 m). Szereg rowów i kanałów łączyły cały system wodny. Wokół stawów można spotkać rosnące storczyki plamiste jak i Knieć Błotną, są również siedliskiem ptactwa wodnego.
Kolorowe Jeziorka
Klimat w Rudawach Janowickich, stanowiących dominującą część Rudawskiego Parku Krajobrazowego, kształtowany jest przez masy powietrza, które tworzą warunki pogodowe w całych Sudetach. Na teren Rudaw napływają następujące masy powietrza:
Wiosna W miesiącach kwiecień i maj, pogoda jest szczególnie zmienna dzięki różnicom temperatur powietrza w północnej i południowej Europie. Występują na przemian opady deszczu i śniegu oraz pojawia się na krótko słoneczna pogoda. Okres wegetacyjny zaczyna się w kwietniu, trwa on ok. 200 dni w strefie 400-600 m n.p.m., a w strefie 600-800 m n.p.m. zaczyna się w drugiej dekadzie kwietnia i trwa średnio 189 dni.
Lato Ciepłe i wilgotne powietrze śródziemnomorskie przynosi latem burze z ulewnymi nawałnicowymi deszczami, połączone z wichurami. Maksimum opadowe przypada w lipcu. Latem dominuje wiatr ochładzający, północno-zachodni. Pojawiają się tez gwałtowne wiatry wiejące od strony Karkonoszy. Noce są chłodne.
Jesień Opady śniegu pojawiają się już z końcem września.
Zima Najdłuższy okres opadów śniegu występuje w południowej części gór i wynosi 200-210 dni. Gwałtowne wiatry południowo-zachodnie przyczyniają się do tajania śniegu przez ocieplenie.
Temperatura
Las jest naturalnym obiektem edukacji przyrodniczej. Bogactwo zwierząt, ptactwa jak i roślinności, przyciąga ludzi do niego. Na trasach tych można zobaczyć ciekawe miejsca przyrodnicze, zapoznać się z chronionymi gatunkami roślin i zwierząt.
Celem tego przedsięwzięcia jest podnoszenie poziomu świadomości zarówno młodzieży jak i osób wypoczywających na łonie natury oraz zmiany nastawienia wobec leśnictwa i ochrony przyrody.
Na tego typu ścieżkach edukacyjnych możemy zapoznać się z lasem, pracą w lesie, ochroną przyrody i środowiska.
Zaprezentowanie wszystkich aspektów leśnictwa w terenie jest niemożliwe, dlatego na niewielkich obszarach zgrupowanie obiektów dydaktycznych pozwala na pokazanie w szerokim zakresie zagadnień leśnych i przyrodniczych. Ścieżki edukacyjne są doskonale oznakowane, posiadają wiele tablic informacyjnych oraz ciekawie usytuowane miejsca odpoczynku.
Tego typu edukacja pozwala nam właściwie rozumieć i postrzegać pracę leśników, która często błędnie jest oceniana.
Pracownicy nadleśnictwa umożliwiają, po wcześniejszym uzgodnieniu, zwiedzanie z przewodnikiem dla młodzieży szkolnej, wychowawców, nauczycieli, wycieczek zorganizowanych oraz wszystkich pragnących pogłębiać wiedzę przyrodniczą i czynnie wypocząć na łonie natury.
Nadleśnictwo „Śnieżka” stworzyło dwie ścieżki edukacyjno-przyrodnicze.
„Chcielibyśmy przedstawić Państwu nasze malownicze i pełne uroku tereny oraz przybliżyć naszą codzienną pracę i zadania, które przed nami stoją. Jednocześnie zapraszamy abyście osobiście odwiedzili Karkonosze i Rudawy Janowickie i doświadczyli wielu niepowtarzalnych wrażeń w kontakcie z górską przyrodą oraz dziedzictwem kulturowym Dolnego Śląska.”
Nadleśnicto „Śnieżka”
Ścieżka edukacyjno-przyrodnicza w leśnictwie Jedlinki
Przystosowana jest do korzystania z niej przez osoby niepełnosprawne, poruszające się na wózkach inwalidzkich. Na ścieżce znajdują się 3 wiaty, „leśna klasa” z miejscem na rozpalenie ogniska oraz 19 tablic tematycznych.
Ścieżka edukacyjno-przyrodnicza "Janowice-Bolczów"
Wyposażona jest w 35 tablic tematycznych, na których są opisane walory przyrodnicze, krajobrazowe Rudaw Janowickich. Oprócz tematyki przyrodniczej, zawierają tez opisy zamku Bolczów. Trasa ta ma długość 5 km i zaczyna się przy zabytkowym obiekcie, Wyłuszczarni Nasion w Janowicach Wielkich, następnie prowadzi przez dolinę Janówki do Przepięknych ruin Zamku Bolczów.
Ścieżka edukacyjno-przyrodnicza "Kolorowe Jeziorka"
Na terenie Kolorowych Jeziorek powstała ścieżka dydaktyczna „Zielonym szlakiem przez Kolorowe Jeziorka” stworzona przez nauczycieli, uczniów Gimnazjum Publicznego w Marciszowie oraz Stowarzyszeniu Rozwoju Gminy Marciszów. Z pewnością dostarczy odwiedzającym to miejsce turystom cennych informacji dotyczących jeziorek, sztolni oraz przyrody wokół nich.
Dzięki tego typu projektom miejsca takie jak to zyskują na atrakcyjności, stwarzają możliwość edukacji ekologicznej.
Należą się wielkie ukłony z pomysł i jego realizacje uczniom i nauczycielom Gimnazjum Publicznemu w Marciszowie oby inne szkoły podejmowały tego typu wyzwania.
Source: http://rudawyjanowickie.pl/
Rudawski Park Krajobrazowy
Rudawski Park Krajobrazowy położony jest w południowej części województwa dolnośląskiego, na pograniczu należących do starego górotworu, Sudetów Zachodnich i Środkowych.Nazwa parku wywodzi się z głównego pasma górskiego, jakim są Rudawy Janowickie. Rozciąga się ono od Przełęczy Kowarskiej (727 m n.p.m.) do doliny Bobru. Główny grzbiet Rudaw Janowickich ma długość około 18 km. Najwyższym punktem w Parku jest Skalnik (945 m n.p.m.), zaś najniższym koryto rzeki Bóbr w okolicach Wojanowa-Bobrowa (ok. 350 m n.p.m.).
W odniesieniu do Sudetów, Rudawy stanowią niezależny grzbiet, który charakteryzuje się odrębnym krajobrazem. Cechuje je szereg malowniczych dolin rzecznych (m.in. Janówki i Hutniczego Potoku), porozrzucanych form skalnych (m.in. Sokoliki, Starościńskie Skały, Skalny Most), liczne wzniesienia, strome stoki oraz przepiękne tereny zalesione z wieloma potokami. Skały oprócz atrakcji turystycznych są dobrym miejscem do wspinaczki. Właśnie tutaj, w Rudawach, zaczynali tej klasy alpiniści, co Wanda Rutkiewicz. Są one również doskonałym punktem widokowym na przepiękne Karkonosze i Kotlinę Kamiennogórską, zwłaszcza ze Skalnika.
Na terenie całych Rudaw Janowickich jest wytyczonych wiele interesujących tras rowerowych, zróżnicowanych krajobrazowo, jak i technicznie. Niektórzy rowerzyści mogą sprawdzić swoje możliwości na jednej z tzw. ścian płaczu, biegnącej z Janowic Wielkich przez Mniszków do Polany Mniszkowskiej. Dla turystyki pieszej malują się bogate krajobrazowo trasy, wśród nich, nie tylko formy skalne, doliny i jeziora, ale także liczne zabytki architektury (zamki i pałace), jak i wieloprzestrzenne założenia parkowo-pałacowe, m.in. w Bukowcu i Karpnikach. Dla aktywnych turystów, atrakcyjny powinien być szlak, przebiegający głównym grzbietem Rudaw Janowickich w stronę Karkonoszy, którego początek można zaplanować w Janowicach Wielkich.
Miłośnicy turystyki konnej z pewnością nie zapomną przejażdżek po tak malowniczych terenach.
Zimą partie szczytowe i przełęcze Rudawskiego Parku Krajobrazowego stają się ciekawymi trasami na wędrówki narciarskie.
Dla poszukiwaczy minerałów teren ten jest szczególnie wartościowy, ponieważ znajdują się tu liczne ślady wyrobisk, kamieniołomów, które związane są z eksploatacją podziemną i odkrywkową surowców mineralnych, m.in. tereny Miedzianki.
Obszar Parku i jego otuliny stanowią doskonały „poligon” dla przeprowadzania prac naukowych z wielu dziedzin, m.in. badań archeologicznych dawnego osadnictwa czy badań dotyczących genezy form geologicznych.
W Rudawach Janowickich turysta ma możliwość doświadczyć bezpośredniego kontaktu z przyrodą. Na obszarze Parku występuje 127 gatunków ptaków, wśród których 115 objętych jest całkowitą ochroną prawną, 3 częściową, a 8 ochroną określoną ustawą łowiecką. W okolicach stawów hodowlanych w Bukowcu i Kapnikach można spotkać m.in. łabędzia niemego, dzięcioła zielonosiwego oraz derkacza. Lasy zamieszkiwane są przez takie zwierzęta, jak jeleń, łoś, borsuk, piżmak, gronostaj i wiele innych. Od niedawna goszczą tu także rysie.
Całkowitą ochroną objęte zostały także 33 gatunki roślin, a 8 gatunków – ochroną częściową. Wśród nich występuje dziewięćsił bezłodygowy, storczyk szerokolistny czy zimowit jesienny.
Najcenniejsze fragmenty ekosystemów nieleśnych, w których występują rzadkie i zagrożone gatunki roślin to m.in. torfowisko na Trzcińskich Mokradłach, łąki koło Przełęczy Rędzińskiej oraz Łąki nad Czarnowem. Rudawski Park Krajobrazowy z pewnością stanowi jedną z najpiękniejszych enklaw przyrodniczych na Dolnym Śląsku.
Rudawski Park Krajobrazowy w liczbach.
Park został utworzony 16 listopada 1989 roku.Obejmuje on:
- Rudawy Janowickie
- Góry Sokole
- Góry Ołowiane (należą do pasma Gór Kaczawskich)
- Kotlinę Jeleniogórską (część wschodnia)
- Bramę Lubawską (zachodnia część Kotlin Marciszowskiej i Kamiennogórskiej)
Powierzchnia Parku: 15705 ha
Lasy i grunty leśne: 8,884 ha
Użytki rolne: 5,654 ha
Tereny zabudowane:1,167 ha
Położenie administracyjne Parku z otuliną:
- gmina Janowice Wielkie (część południowa)- 2.543 ha
- gmina Bolków (część południowo-zachodnia)- 211 ha
- gmina Kamienna Góra (część północna)- 3.398 ha
- gmina Marciszów (część zachodnia)- 2.799 ha
- gmina Mysłakowice (część środkowa i wschodnia)- 5.532 ha
- miasto Kamienna Góra (osiedle Antonówka)- 126 ha
- miasto Kowary (część wschodnia)- 1.096 ha
Tereny leśne należą do trzech Nadleśnictw Państwowych:
- Śnieżki” w Kowarach
- „Kamiennej Góry” - w Kamiennej Górze
- „Jawora” - w Jaworze.
Układ grzbietów i szczyty Rudawskiego Parku Krajobrazowego
Rudawy Janowickie zajmują powierzchnię około 90 km kw. Trzonem tego pasma górskiego jest główny, a zarazem najwyższy grzbiet. Zaczyna się on od Przełęczy Kowarskiej (725 m) na południu, a jego długość to około 18 km. Koniec jego wyznacza kręty przebieg doliny Bobru na północy. Grzbiet ten w miejscu zwanym Przełęczą Rudawską (740 m) zostaje podzielony na część południową i północną.
Południowa cześć grzbietu utrzymuje średnią wysokość około 880 m. Najwyższym z punktów tej części jest Skalnik (945 m), następnie Rudnik (853 m) i Bobrzak 839 m). Zaś południowa część jest niższa, a średnia wysokość to około 841 m. Najwyższym jej punktem jest Dzicza Góra (881m), Wołek (878 m), Bielec (871 m), Miedziane Skały (742 m).Od głównego grzbietu na wschód i na zachód odchodzą prostopadle, krótkie grzbiety boczne.
Od najwyższego punktu – Skalnika – w stronę zachodu odchodzi grzbiet Wilczyska (790 m).
Na północny zachód odchodzi od Dziczej Góry odchodzi, długi grzbiet ze Świnią Górą (751 m) i Lwią Górą (718 m).
Janowickie Garby, Zamkowy Grzbiet oraz Hutniczy Grzbiet stanowią krótkie ramiona głównego pasma. Rozdzielone zostały przez głębokie, malownicze doliny potoków, które spływają do Bobru.
Oddzielone od Janowickich Garbów, Przełęczą Karpnicką (475 m), Sokole Góry zaliczane są przez niektórych do wzgórz wyspowych. Ich najwyższe punkty to Krzyżna Góra (654 m) i Sokolik (642 m). Podobny pogląd dotyczy wzniesień Pogórza Rudawskiego zwanych Wzgórzami Karpnickimi (Czartowiec 552 m, Wężykowa 543 m i Gruszkowska Góra 535 m). Oddziela je od głównego pasma dolina Karpnickiego Potoku.
Potoki, stawy, mokradła
Układ cieków wodnych Rudawskiego Parku Krajobrazowego
Obszar Rudawskiego Parku Krajobrazowego prawie w całości leży w dorzeczu Bobru. Nieznaczny kawałek, to jest około 2%, leży w dorzeczu Kaczawy. Ponadto na jego terenie zlokalizowane są dwa kompleksy stawów hodowlanych - w Bukowcu i Karpnikach, a także malownicze "Kolorowe Jeziorka" o niespotykanym zabarwieniu w okolicy Wieściszowic.
Potoki
Największe dopływy Bobru to Karpnicki Potok, Janówka oraz Mienica.
Karpnicki Potok
Jest to największy ciek odwadniający północno-zachodnią cześć Rudaw. W części źródliskowej tworzą go dwa odrębne potoki, mające źródła w odległych miejscach. Za główny uważa się potok wypływający na północno-zachodnią zboczu Skalnika na wysokości około 840 m. Karpnicki Potok przyjmuje następujące dopływy:
- Gruszkówka - wypływa ze zboczy Wilczyska, a ujście ma na terenie Karpnickich Stawów.
- Łupia - potok wypływa z północno-wschodniego zbocza Parkowej na wysokości ok. 475 m, płynie przez Krogulec i uchodzi w rejonie Karpnickich Stawów na wysokości ok. 360 m. Długość potoku to ok. 5 km
- dopływ biorący początek w Karpnickim Źródle, które wypływa na wysokości około 770 m z zachodniego zbocza, pod przełęczą oddzielającą Dziczą Górę od Bielca, w głównym grzbiecie Rudaw Janowickich. Źródło potoku uważane było dawniej za główny ciek Karpnickiego Potoku.
Janówka
Potok odwadniający sporą cześć północnych Rudaw Janowickich. Wypływa z północnego zbocza Dziczej Góry na wysokości ok. 810 m, a uchodzi poniżej dawnej papierni w Janowicach Wielkich, na wysokości ok. 370 m. Długość potoku - ok. 5,5 km. Głównym dopływem Janówki jest Hutniczy Potok, który bierze swój początek na wysokości ok. 670 m na północnym zboczu Małego Wołka, powyżej górnych zabudowań Mniszkowa, a uchodzi w Janowicach Wielkich na wysokości ok. 375 m. Długość potoku - ok. 3,3 km.
Mienica
Potok wypływa z północno-wschodniego zbocza Dziczej Góry na wysokości 770 m. Uchodzi w Marciszowie, na granicy z Ciechanowicami, na wysokości ok. 410 m. Długość potoku - ok. 3,9 km. Z mniejszych dopływów Bobru można wymienić Jedlicę, Świdnik, Żywicę, Miedziany Potok i Sierniawę.
- Jedlica
Potok odwadnia północne zbocza Kowarskiego Grzbietu w Karkonoszach i południowo-zachodnią cześć Rudaw Janowickich oraz Wzgórza Karpnickie. Źródła leżą pod przełęczą Okraj, na wysokości ok. 1020 m, ujście znajduje się we wsi Łomnica na wysokości ok. 350 m. Długość potoku ok. 14 km.
Jedlica przyjmuje dopływy, takie jak:- Bystra - potok wypływa na zachód od przełęczy pod Bobrzakiem, na wysokości ok. 780 m, a uchodzi w centrum Kowar, na wysokości ok. 450 m. Długość potoku - ok. 3,5 km
- Kalnica – wypływa z południowo-zachodniego zbocza Skalnika, na wysokości około 860 m.
- Świdnik
Potok ten odwadnia niewielki fragment Rudaw Janowickich, przyjmuje z nich drobne dopływy. Nazwę posiada tylko jeden:
- Wilczyniec - potok wypływający południowo-wschodniego zbocza Bobrzaka, na wysokości 750 m. Potok ma ok. 2 km długości i uchodzi w Leszczyńcu na wysokości ok. 550 m.
- Żywica
Jest potokiem odwadniającym południowo-wschodnią część Rudaw, wypływa z północno-wschodniego zbocza Skalnika, na wysokości około 800 m. Przyjmuje ona dopływy takie jak:
- Rędziński Potok - wypływający z południowo-wschodniego zbocza Dziczej Góry, na wysokości około 820 m, a w Pisarzowicach dochodzi do Żywicy.
- Czarnowski Potok – początek bierze w okolicach Przełęczy pod Bobrzakiem, a do Żywicy uchodzi w Pisarzowicach.
- Miedziany Potok Ma charakter niezależny, a woje źródło bierze w górnej części Mniszkowa i uchodzi poniżej Małego Wołka do Bobru. Nazwa potoku nawiązuje do silnie rozwiniętego niegdyś górnictwa i hutnictwa na terenie Janowic Wielkich, Mniszkowa i Miedzianki. W XVI wieku ówcześni właściciele Miedzianki, bracia Hellmanowie, zbudowali w dolinie Miedzianego Potoku ługownie, do której dowozili z kopalń i hałd hutniczych odpady i żużel do ponownego przerobu.
- Sierniawa Jest potokiem uchodzącym również do Bobru. Swój początek bierze na wschód od Raszowa. Jego długość wynosi ok. 4,9 km.
Stawy
Stawy w Bukowcu.
W niedużej odległości od byłej rezydencji hrabiego von Redena, który założył wokół niej przepiękny park krajobrazowy uwagę przykuwa kompleks stawów. Usytuowane blisko pałacu odbijały w wodzie jego oblicze. Groble pełniły funkcje traktów komunikacyjnych. Spacerowa aleja prowadząca do Kostrzycy, obsadzona dębami wytyczała malowniczą drogę, skierowaną na Małą i Czarną Kopę oraz Śnieżkę. Kiedy pogoda uniemożliwiała podziwianie gór, mgła unosząca się nad stawami rekompensowała wrażenia estetyczne. Romantyczne nazwy stawów (Staw Kąpielnik, Staw Ponurej Kapliczki, Staw Kostrzycki) odnoszą się do klimatu, jaki tworzą. Staw Kąpielnik znajduje się w kompleksie trzech stawów u podnóża Mrowca. Ma kształt nieregularny o wymiarach około 520 x 270 m i powierzchni około 9,5 ha, lustro jego wody znajduje się na wysokości 400 m. Jego głębokość to około 1-1,5 m. Niegdyś stał nad brzegiem dom rybaka, będący jedna z wielu budowli w parku. Obecnie nie ma po nim śladu. Staw Ponurej Kapliczki leży w pobliżu Stawu Kąpielnika. Jest mniejszy, o powierzchni około 5ha, w kształcie trójkąta o wymiarach 200-230 m. Nazwa stawu wzięła się od Opactwa będącego również elementem romantycznego parku.
Kompleks stawów był zasilany wodą spiętrzoną przez tamę, którą wybudował ówczesny właściciel hrabia von Reden oraz wodę spływająca z Mrowca (najwyższy punkt w okolicy 512 m). Szereg rowów i kanałów łączyły cały system wodny. Wokół stawów można spotkać rosnące storczyki plamiste jak i Knieć Błotną, są również siedliskiem ptactwa wodnego.
Kolorowe Jeziorka
- Purpurowe Jeziorko
Jest to zalane wyrobisko po kopalni, której otwarcie było 1785 roku i nosiła nazwę „Nadzieja”. Eksploatowano tutaj z łupków łyszczykowych (o zawartości do 20 % siarki) piryt. Górna część wyrobiska ma długość ok. 400 m, szerokość ok. 200 m i wypełniona jest niesamowitego koloru ciemnoczerwoną wodą. Kolor wody zapoczątkował nazwę tego zbiornika.
- Błękitne Jeziorko
Zalega w niewielkim wyrobisku powyżej Purpurowego Jeziorka na wysokości około 635 m. W 1793 roku została otwarta kopalnia „Nowe Szczęście”. Po opuszczeniu wyrobiska woda zalała je, tworząc błękitne jeziorko. Stawek jest niewielki, jego średnica wynosi 30-50 m.
- Zielone Jeziorko
Jest ono najwyżej położnym jeziorkiem, na wysokości około 730 m. Powstało w wyrobisku po kopalni o nazwie „Gustav Grube”. Wydobywano z niej łupki pirytonośne od 1790 roku, następnie przerabiano je na siarczan miedzi i żelaza, a potem na witrol. Prace w kopalni trwały do roku 1902. Po opuszczeniu kopalni woda zalała wyrobisko, tworząc zielony stawek. W okresach suszy często zanika.
Klimat
Klimat w Rudawach Janowickich, stanowiących dominującą część Rudawskiego Parku Krajobrazowego, kształtowany jest przez masy powietrza, które tworzą warunki pogodowe w całych Sudetach. Na teren Rudaw napływają następujące masy powietrza:
- Podzwrotnikowe masy wilgotnego i ciepłego morskiego powietrza. Napływające przez cały rok znad Morza Śródziemnego i Azorów.
- Podzwrotnikowe kontynentalne suche i ciepłe powietrze napływające znad Afryki, Bliskiego Wschodu i Europy południowo-wschodniej. Pojawiają się głównie latem i jesienią, zawierają często pyły mineralne.
- Polarno-morskie wilgotne i chłodne powietrze napływające znad północnego Atlantyku.
- Polarno-kontynentalne zimne i suche powietrze napływające zimą znad Syberii i północno-wschodniej Europy.
- Arktyczno-morskie wilgotne i zimne powietrze o dużej przejrzystości napływające głównie zimą znad Arktyki.
- Umiarkowanie kontynentalne suche powietrze znad Europy Wschodniej
Wiosna W miesiącach kwiecień i maj, pogoda jest szczególnie zmienna dzięki różnicom temperatur powietrza w północnej i południowej Europie. Występują na przemian opady deszczu i śniegu oraz pojawia się na krótko słoneczna pogoda. Okres wegetacyjny zaczyna się w kwietniu, trwa on ok. 200 dni w strefie 400-600 m n.p.m., a w strefie 600-800 m n.p.m. zaczyna się w drugiej dekadzie kwietnia i trwa średnio 189 dni.
Lato Ciepłe i wilgotne powietrze śródziemnomorskie przynosi latem burze z ulewnymi nawałnicowymi deszczami, połączone z wichurami. Maksimum opadowe przypada w lipcu. Latem dominuje wiatr ochładzający, północno-zachodni. Pojawiają się tez gwałtowne wiatry wiejące od strony Karkonoszy. Noce są chłodne.
Jesień Opady śniegu pojawiają się już z końcem września.
Zima Najdłuższy okres opadów śniegu występuje w południowej części gór i wynosi 200-210 dni. Gwałtowne wiatry południowo-zachodnie przyczyniają się do tajania śniegu przez ocieplenie.
Temperatura
- W strefie 450-600 m n.p.m. średnia roczna temperatura ok. 6-6,5 stopnia. Około 140 dni jest z temperaturą dobową powyżej 10 stopni, a powyżej 15 stopni - 30 dni.
- W strefie 600-800 m n.p.m. średnia roczna temperatura wynosi ok. 6 stopni Około 105 dni jest z temperaturą dobową powyżej 10 stopni. Lato klimatyczne, gdzie średnia temperatura dobowa przekracza 15 stopni praktycznie nie występuje.
- W strefie powyżej 800 m n.p.m. Średnia temperatura dobowa spada poniżej 4,5 stopnia.
Ścieżki edukacyjno-przyrodnicze
Las jest naturalnym obiektem edukacji przyrodniczej. Bogactwo zwierząt, ptactwa jak i roślinności, przyciąga ludzi do niego. Na trasach tych można zobaczyć ciekawe miejsca przyrodnicze, zapoznać się z chronionymi gatunkami roślin i zwierząt.
Celem tego przedsięwzięcia jest podnoszenie poziomu świadomości zarówno młodzieży jak i osób wypoczywających na łonie natury oraz zmiany nastawienia wobec leśnictwa i ochrony przyrody.
Na tego typu ścieżkach edukacyjnych możemy zapoznać się z lasem, pracą w lesie, ochroną przyrody i środowiska.
Zaprezentowanie wszystkich aspektów leśnictwa w terenie jest niemożliwe, dlatego na niewielkich obszarach zgrupowanie obiektów dydaktycznych pozwala na pokazanie w szerokim zakresie zagadnień leśnych i przyrodniczych. Ścieżki edukacyjne są doskonale oznakowane, posiadają wiele tablic informacyjnych oraz ciekawie usytuowane miejsca odpoczynku.
Tego typu edukacja pozwala nam właściwie rozumieć i postrzegać pracę leśników, która często błędnie jest oceniana.
Pracownicy nadleśnictwa umożliwiają, po wcześniejszym uzgodnieniu, zwiedzanie z przewodnikiem dla młodzieży szkolnej, wychowawców, nauczycieli, wycieczek zorganizowanych oraz wszystkich pragnących pogłębiać wiedzę przyrodniczą i czynnie wypocząć na łonie natury.
Nadleśnictwo „Śnieżka” stworzyło dwie ścieżki edukacyjno-przyrodnicze.
Ścieżka edukacyjno-przyrodnicza w leśnictwie Jedlinki
Przystosowana jest do korzystania z niej przez osoby niepełnosprawne, poruszające się na wózkach inwalidzkich. Na ścieżce znajdują się 3 wiaty, „leśna klasa” z miejscem na rozpalenie ogniska oraz 19 tablic tematycznych.
Ścieżka edukacyjno-przyrodnicza "Janowice-Bolczów"
Wyposażona jest w 35 tablic tematycznych, na których są opisane walory przyrodnicze, krajobrazowe Rudaw Janowickich. Oprócz tematyki przyrodniczej, zawierają tez opisy zamku Bolczów. Trasa ta ma długość 5 km i zaczyna się przy zabytkowym obiekcie, Wyłuszczarni Nasion w Janowicach Wielkich, następnie prowadzi przez dolinę Janówki do Przepięknych ruin Zamku Bolczów.
Ścieżka edukacyjno-przyrodnicza "Kolorowe Jeziorka"
Na terenie Kolorowych Jeziorek powstała ścieżka dydaktyczna „Zielonym szlakiem przez Kolorowe Jeziorka” stworzona przez nauczycieli, uczniów Gimnazjum Publicznego w Marciszowie oraz Stowarzyszeniu Rozwoju Gminy Marciszów. Z pewnością dostarczy odwiedzającym to miejsce turystom cennych informacji dotyczących jeziorek, sztolni oraz przyrody wokół nich.
Dzięki tego typu projektom miejsca takie jak to zyskują na atrakcyjności, stwarzają możliwość edukacji ekologicznej.
Należą się wielkie ukłony z pomysł i jego realizacje uczniom i nauczycielom Gimnazjum Publicznemu w Marciszowie oby inne szkoły podejmowały tego typu wyzwania.
Source: http://rudawyjanowickie.pl/
» Odpowiedz
Opinie i komentarze (0)
Jeśli szukasz kredyt lub pożyczki na swój wymarzony i wgzotyczny wyjazd skorzystaj z oferty naszych partnerów finansowych, serwisów 7kredyt.pl oraz Internetowego Domu Kredytowego KredytHouse.pl
Najnowsze komentarze
»
Mazury sa wspaniale.Jezdze tam co roku i co roku odkrywam nowe...
Dodał: Gość | 2009-07-21 13:59:21
»
Dodał: Gość | 2009-10-17 15:32:45
»
Dodał: Gość | 2014-10-10 14:42:09
Najnowsze firmy w bazie
Centrum Rezerwacji Lotów - tanie loty do większości lotnisk na świecie. Ponad 1000...
Bieszczady - noclegi pokoje...
Portal o Bieszczadach dla miłośników tych pięknych gór oraz dla tych co dopiero...
Newsletter
Jeżeli chcesz być informowany o nowościach w serwisie 7travel.pl, dodaj swój e-mail:
